សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម គឺជាឆ្អឹងខ្នងនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និង ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។ យ៉ាងណាមិញ បញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុនៅតែជាឧបសគ្គចម្បងដែលរាំងស្ទះដល់ការរីកចម្រើន និង ការអភិវឌ្ឍន៍របស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ។ នៅក្នុងទីផ្សារសេដ្ឋកិច្ចកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមជាច្រើន នៅពឹងផ្អែកលើហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនជាជាងការប្រើប្រាក់កម្ចីពីធនាគារ។ កត្តានេះ អាចប៉ះពាល់ដល់និរន្តរភាពពាណិជ្ជកម្ម និងហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលវែងរបស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម។
ដោយទទួលស្គាល់ថាសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមរមែងជួបប្រទះនូវបញ្ហាប្រឈម ហើយអាចមានការយល់ដឹងតិចតួចនៅឡើយអំពីប្រភេទ និងសេវាប្រាក់កម្ចីដែលមាននៅក្នុងទីផ្សារ ព្រមទាំងអំពីអនុលោមភាពរបស់ក្រុមហ៊ុនស្របច្បាប់ ដូចនេះ សមាគមសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា និង អង្គការវិទ្យាស្ថានចុក្ខវិស័យអាស៊ី, សហការគាំទ្រដោយ អង្គការសហគ្រិនខ្មែរ និងសមាគមសហគ្រិនស្រ្តីកម្ពុជា បានរួមគ្នារៀបចំសិក្ខាសាលាបណ្ដុះបណ្ដាលសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ស្ដីពី ច្បាប់និងហិរញ្ញវត្ថុ ដោយផ្ដោតទៅលើការបង្កើនដើមទុនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
សិក្ខាកាមទំាងអស់ នឹងទទួលបាននូវការបណ្ដុះបណ្ដាលផ្ទាល់ពីអ្នកអនុវត្ត និងអ្នកជំនាញផ្នែកច្បាប់មកពីវិស័យធនាគារ អំពីវិធីសាស្រ្តបង្កើនដើមទុនប្រកបដោយនិរន្តរភាព និង កត្តាអនុលោមភាពផ្នែកច្បាប់ដើម្បីស្នើសុំប្រាក់កម្ចី។